ПЕРЕВАЖНЕ ПРАВО НА КУПІВЛЮ С/Г ЗЕМЕЛЬ – ВАЖЛИВА УМОВА ЦИВІЛІЗОВАНОГО РИНКУ
Переважне право на купівлю с/г земель є невід'ємною складовою ринку землі у більшості країн. Як правило переважне право на купівлю землі надається орендарям, оскільки вони господарюють на землі, і таке право надає їм гарантії у продовженні своєї господарської діяльності.
У прийнятому минулого року Законі України № 552-IX про обіг с/г земель передбачено, що суб'єкти переважного права на купівлю с/г земель можуть його передавати. Проте процедура реалізації передачі такого права визначається у законопроекті № 2194, який зараз розглядає Верховна Рада України. Варто відзначити, що впродовж року редакція статей про процедуру реалізації переважного права змінювалася неодноразово. Були проведені десятки непростих зустрічей та нарад з обговорення всіх умов про переважне право. І дискусії щодо нього велися до останнього на засіданнях Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики. Це говорить про те, що стейкхолдерів у цій процедурі багато і, я вважаю, що у ній вдалося зберегти баланс всіх зацікавлених осіб.

Законопроектом № 2194 передбачається, що всі етапи реалізації переважного права на купівлю землі будуть реалізовуватися через нотаріусів, з метою уникнення зловживань недобросовісних продавців та мінімізації можливих випадків земельного рейдерства. Всі відомості про суб'єктів переважного права, їх можливості бути покупцями с/г земель, а також щодо обсягів набутих с/г земель у власність після 1 липня 2021 року будуть перевірятись у державних реєстрах та кадастрах.

Під час інтенсивного онлайн-курсу «Управління земельними ресурсами 2.0» ми розберемося:

  • кому ж ще окрім орендарів належить переважне право на купівлю с/г земель;
  • у якій черговості воно реалізується;
  • у яких випадках варто передати своє переважне право іншій особі;
  • всі встановлені строки для повідомлення про продаж та відповідь на пропозицію купити земельну ділянку;
  • чи у всіх випадках земельна ділянка буде продаватись із повним проходженням процедури реалізації переважного права;
  • що робити, якщо власник продає земельну ділянку на електронних земельних торгах.
Звісно, ми очікуємо, що найближчі тижні Верховна Рада України покінчить із голосуванням за поправочний спам до законопроекту № 2194 та прийме його в цілому. А зважаючи на те, що відкриття ринку землі залишилось 100 днів, ми починаємо готуватися до нього вже зараз. Тому приєднуйтеся до онлайн-курсу «Управління земельними ресурсами 2.0», щоб бути повністю озброєними знаннями про умови функціонування ринку землі з 1 липня 2021 року та спати спокійно.

Елліна Юрченко
Кандидат юридичних наук, координатор земельного комітету асоціації "Український клуб аграрного бізнесу"