На завершальній
сьомій зустрічі Андрій Мартин, кандидат економічних наук та старший проектний менеджер із земельної реформи Офісу реформ КМУ, розповів, що таке Національна інфраструктура геопросторових даних (НІПД) і для чого вона потрібна аграріям.
Національна інфраструктура – це державна ініціатива, направлена на збір, систематизацію та оприлюднення даних із географічною прив'язкою для всіх громадян, органів влади та інститутів місцевого самоврядування. В Україні існує велика кількість структур, які мають дуже детальні плани, але всі вони мають спеціалізацію: земельний кадастр, карти водних ресурсів, лісових територій, геодані по корисним копалинам та інше. Відсутність систематизованості цих матеріалів призводить до надлишкових втрат мільярдів бюджетних коштів та неузгодженості у великій кількості питань.
Єдина, уніфікована база спростить роботу з інформацією, підвищить ефективність роботи органів влади та, за даними ООН, може підвищити ВВП країни на 0,2-0,6%. В Україні наразі вже існує прототип такої бази, який можна побачити за
посиланням. Крім того, створена та працює система Державного земельного кадастру, на базі якої з 2013 року створюється інфраструктура геопросторових даних, впроваджується єдина державна система координат, створені геоінформаційні системи для органів місцевого самоврядування. У 2020 році було прийнято Закон «Про національну інфраструктуру геопросторових даних», який введено в дію з 1 січня 2021 року.
Варто відмітити, що інформація у НІПД не зберігається, як така; дані належать структурі, яка їх створила, а Національна інфраструктура – це «єдине вікно» для відображення геопросторових даних. Їх існує два типи: базові та тематичні. Тематичні – це все, що створюється окремим органом влади для власних потреб, на основі базових даних, до яких відносяться:
· системи відліку координат і висот;
· державний кордон України;
· адміністративно-територіальні одиниці та їхні межі;
· територіальні громади та їхні кордони;
· гідрографічні об'єкти та гідротехнічні споруди;
· населені пункти з їхньою вулично-дорожньою мережею;
· будівлі та споруди;
· автомобільні дороги;
· залізниці;
· інженерні комунікації;
· аеропорти, морські та річкові порти;
· земний покрив та ґрунти;
· земельні ділянки;
· реєстри вулиць та адреси об'єктів;
· географічні назви;
· цифрова модель рельєфу;
· ортофотоплани.
Андрій Мартин також відмітив, що НІПД не стане єдиним реєстром даних в Україні, а навпаки: її відповідність директиві INSPIRE Європейського союзу та формату Open Data гарантують безкоштовність та повноту інформації. Вона відображатиметься на Національному геопорталі, адміністратором якого визначено Держгеокадарст. Окремо спікер зазначив, що «адміністратор» не дорівнює «монополіст».
Під час лекції також розглянули вигоди, які стейкхолдери отримають від Національної інфраструктури геопросторових даних. Для бізнесу вона стане єдиним вікном щодо стану управління природними ресурсами та підґрунтям для прийняття управлінських рішень. Для громадян це припинення незаконного використання ресурсів та зменшення дублювання робіт, що веде до більш ефективного використання бюджетних коштів органами влади. Останнім НІПД дозволить підвищити рівень довіри з боку громадян.