Головні особливості земельних торгів через "Prozorro.Продажі"
Артур Гребєнников, керівник торгового майданчика Аукціони.Prom та Владислава Грудова, начальник відділу управління проектами та програмами "Prozorro.Продажі" – спікери інтенсивного онлайн-курсу "Управління земельними ресурсами 2.0".

Про законодавче врегулювання процесу торгівлі землею, про переваги ЕТС "Prozorro.Продажі", про ризики для учасників земельних торгів – говорили з Владиславою та Артуром в інтерв'ю. Читаємо разом!
Чому саме «Prozorro.Продажі»
Перш за все, варто зазначити, що "Прозорро.Продажі" не є електронним майданчиком. Prozorro.Продажі – це система, яка складається з двох рівнів: адміністратор системи (в особі державного підприємства) та оператори майданчиків, яких на сьогодні 40. У кожного свої ролі в цій системі, щоб забезпечити чесний та доступний процес проведення аукціонів. Зазвичай, нормативно-правовими актами, які регулюють проведення електронних аукціонів із продажу окремих активів, встановлюється пряма заборона поєднання ролі адміністратора та оператора електронного майданчика в одній особі.

Що означає, що ЕТС "Prozorro.Продажі" є дворівневою і чому ці ролі? Вона складається з державної Центральної Бази Даних (ЦБД), яка власне забезпечує проведення електронних аукціонів та збереження інформації про них (перший рівень); а також підключених до такої ЦБД приватних електронних майданчиків – веб-ресурсів, що забезпечують взаємодію користувачів ЕТС із ЦБД через прикладний програмний інтерфейс (другий рівень). Оператори електронних майданчиків також залучають нових користувачів до ЕТС, надають їм всебічну консультаційну підтримку, розвивають сервіси для ефективної роботи ЕТС.

По суті запитання:

Проектом ЗУ № 2195 від 01.10.2019 року, який перебуває на розгляді ВРУ, передбачено внесення ряду змін до Земельного кодексу України, які стосуються порядку проведення земельних торгів. Зокрема, що такі торги мають проводитися в формі електронних аукціонів, а також дається визначення "адміністратора електронної торгової системи", "електронного майданчика", "електронної торгової системи", "оператора електронного майданчика", "центральної бази даних" (з відсилкою на ЗУ "Про приватизацію державного і комунального майна").

ДП "Прозорро.Продажі", ЕТС "Prozorro.Продажі" та підключені до неї електронні майданчики відповідають визначенням, наведеним у проекті закону та в разі його прийняття зможуть проводити земельні торги в формі електронних аукціонів.

У 2018-2019 роках ДП "Прозорро.Продажі" брало участь у пілотному проекті з проведення окремих земельних торгів у формі електронних аукціонів. Проект показав позитивні результати та високу ефективність використання саме електронних аукціонів. Досвід, зібраний в ході названого проекту ліг в основу проекту ЗУ № 2195.

Крім того, ЕТС сьогодні також визначена для приватизації та оренди об'єктів державною та комунальної власності, продажу ліцензій на корисні копалини, продажу активів в процесі банкрутств і банків-банкрутів та багато іншого.

На сьогодні в системі проведено понад 43 тисячі успішних аукціонів, які принесли 37 млрд грн доходу за 4,5 роки існування. Навряд чи на сьогодні в Україні є більш перевірені системи.

Чи достатнім, на ваш погляд, є законодавче врегулювання процесу торгівлі землею?
Разом з депутатами, експертами, представниками ЦОВВ експерти ДП Прозорро.Продажі брали активну участь в обговоренні основних положень нових законопроектів про торгівлю землею. Наша основна компетенція – це електронні аукціони, а особливо ті, які регулюються законами України та постановами КМУ. На сьогодні у сфері нормативного регулювання ринку землі найочікуванішими кроками на даний час є прийняття проектів ЗУ № 2194 та № 2195, а також подальша розробка та прийняття Порядку проведення земельних торгів. Норми ПЗУ №2195 нам зрозумілі для імплементації на рівні програмних рішень і буде зрозуміло користувачам.

Порядок, який має прийняти КМУ, визначатиме технічні особливості підготовки та проведення земельних торгів з використанням ЕТС, встановлення та оприлюднення опублікування результатів торгів, порядок визначення розміру, сплати, повернення реєстраційних і гарантійних внесків учасників та винагороди, що сплачується переможцем земельних торгів оператору електронного майданчика, порядок та випадки відшкодування витрат (видатків), здійснених на підготовку лоту для продажу на земельних торгах, організацію та проведення земельних торгів, особливості проведення повторних торгів, порядок реалізації переважного права на земельних торгах, порядок функціонування та адміністрування ЕТС.

Це стане логічним продовженням земельної реформи та створить нормативне підгрунтя для її практичної реалізації, а саме – проведення земельни торгів у формі прозорих і загальнодоступних електронних аукціонів.

Які об'єкти земельного фонду можуть реалізовуватись через «Prozorro.Продажі»?
У разі прийняття проекту ЗУ 2195 в ЕТС відбуватимуться електронні аукціони з продажу земельних ділянок, права емфітевзису, суперфіцію на них, а також їх оренди.

Норми Земельного Кодексу в частині проведення земельних торгів обов'язкові для виконання у випадках проведення аукціонів щодо земель державної та комунальної власності. Аукціони щодо приватних земель можуть проводитися як у чіткій відповідності до регулювання Кодексу – тільки з волі організаторів таких аукціонів (власників відповідних земель), так і на інших визначених організаторами умовах.

Які переваги ЕТС "Prozorro.Продажі"?
Основними перевагами ЕТС є, якщо коротко:

- Дворівневість. Тобто те, що система базується та принципах державно-приватного партнерства: державна ЦБД забезпечує проведення аукціонів і збереження інформації, а приватні майданчики взаємодіють із користувачами, забезпечують їх доступ до ЕТС та надають спектр супутніх послуг. Таким чином обов'язки розподілені: адміністратор не має надмірних повноважень, майданчики незалежні та можуть вільно ринково конкурувати рівнем свої послуг та сервісів. Крім того, кожна зі сторін може зосередитися на своїх обов'язках і виконувати їх високопрофесійно, не треба "всім робити все".

- Відкритий програмний код. Зразок програмного коду ЕТС знаходиться у відкритому доступі в мережі інтернет. Будь-хто може перевірити його на предмет вразливості, порадити вдосконалення.

- "Всі бачать все". Це осноновоположний принцип роботи прозорої ЕТС. Як приклад його реалізації: будь-яке оголошення про аукціон чи зміни в ньому, опубліковані в ЕТС з одного майданчика, вже за кілька секунд стають досупними на всіх інших підключених до системи майданчиках. Неможливо "приховати" лот чи повідомити про нього тільки окремим особам.

- Немає ризику витоку інформації. Перед початком аукціону тільки майданчик, з якого учасник подав заявку на участь, знає про існування цього учасника - для всіх інших це таємниця. І адміністратор, і будь-хто інший до старту аукціону не знає скільки всього учасників, а хто вони – дізнається тільки після заверешення торгів. Це виключає можливість витоку інформації про учасників (як до початку, так і в ході аукціону).

- Захищені аукціони. Програмний код ЕТС написаний таким чином, що ніхто – ані адміністратор, ані майданчики, ані будь-хто інший – не може втрутитися в хід електронного аукціону: до нього отримують доступ виключно учасники.

- Відкрита інформація про результати. Вичерпна інформація про лот, учасників, додані ними документи, протокол аукціону, договір та інші документи, що стосуються як проведення аукціону, так і етапу укладення договору за його результатами зберігаються в ЕТС та доступні для перегляду всім бажаючим без будь-яких обмежень.

- Відкриті дані. Повні дані про всі без винятку електронні аукціони, що були оголошені в ЕТС без будь-яких обмежень доступна всім бажаючим як у вигляді агрегованих графічно візуалізованих даних модулю аналітики (які можна вивантажити в excel-форматі), так і у машиночитному вигляді.
Які взагалі існують ризики для учасників земельних торгів? Яким чином «Prozorro.Продажі» допомагає з цими ризиками боротись?
На нашу думку, за роки організації та проведення аукціонів "з голосу", зацікавлені особи могли знайти цілий ряд способів маніпуляції їх проведенням.

Наприклад, можна замовчати інформацію про аукціон та провести його "для своїх", можна "загубити документи" потенційного учасника чи не допустити його з надуманих причин, можна чинити вплив на учасників до аукціону та під час торгів, зривати проведення аукціону, "губити" чи приховувати документи про результати аукціону, підробляти їх та багато іншого.

Такі зловживання не можна буде застосовувати в ЕТС: інформація та документи всі відкриті; хто учасники - не відомо до кінця аукціону, коли вже визначено переможця; в хід аукціону ніхто не може втрутитися; протокол аукціону формується системою автоматично та фіксує реальний результат торгів; договори відкрито публікуються в ЕТС.

Прослідкувати за зловживаннями на тисячах аукціонів без цифровізації цього процесу неможливо. Також ЕТС забезпечить, щоб інформація про всі минулі та майбутні аукціони була завжди доступною і що всі торги пройшли за єдиними правилами.

Крім того, адміністратор системи постійно вдосконалює процедури проведення торгів щоб підтримувати їх повну прозорість, надійність, безпеку та зручність.

Залишається ризик умисного зриву аукціонів шляхом невикупу лота, але ефективним методом проти цього є гарантійний внесок. Недобросовісному учаснику стає дуже дорого зривати аукціони.

Варто також нагадати організаторам відповідально ставитися до оформлення оголошення про аукціон у системі: робити його достатньо повним та зрозумілим, додавати необхідні документи та фото. Учасникам важливо уважно ознайомлюватися з оголошеннями та за потреби - задавати питання організатору в ЕТС (особа учасника залишається прихованою) або ознайомлюватися з ділянкою на місцевості.

Яким буде алгоритм продажу через «Prozorro.Продажі»? Що варто знати майбутнім продавцям та покупцям?
Відповідно до проекиту ЗУ №2195, логіка земельних торгів вцілому схожа на логіку електронних аукціонів, які протягом останніх років проводяться в ЕТС "Prozorro.Продажі". Основними кроками є:

- формування організатором лоту та підготовка всіх необхідних документів на нього;

- публікація організатором оголошення про проведення аукціону з умовами та датою проведення аукціону через особистий кабінет на електронному майданчику;

- потенційні учасники ознайомлюються з лотом та через особисті кабінети на електронних майданчиках подають заявки на участь; при цьому обов'язково сплачуються реєстраційний та гарантійний внесок у розмірі, визначеному законодавством, та вказують закриту цінову пропозицію - суму, яку вони готові сплатити за лот;

- якщо на аукціон надійшло менше 2 пропозицій на участь, він не відбувається (за винятком, якщо це повторний аукціон);

- аукціон відбувається на підвищення ціни та складається з 3 раундів. При цьому зростання цін на аукціоні не обмежене;

- під час торгів учасники бачать ставки один одного та щораунду по черзі можуть підвищити свої цінові пропозиції (зробити ставки);

- першим у черзі на зміну пропозиції є учасник з найменшою ціновою пропозицією, відповідно останнім – із найвищою; якщо є кілька однакових пропозиції, то вищою вважається та, яка була зроблена раніше;

- по завершенню торгів учасник із найвищою пропозицією визначається переможцем, а система автоматично формує та публікує протокол аукціону;

- при цьому учасник, що зайняв "друге місце" може почекати можливої дискваліфікації переможця або відмовитися від неї;

- після аукціону буде можливість реалізувати своє переважне право.

Всі технічні деталі проведення аукціонів будуть передбачені в Порядку їх проведення, що буде прийнято Кабінетом Міністрів після проекту ЗУ № 2195. Тому дуже важливо буде ознайомитися з усіма нюансами вже після їх нормативного затвердження.

Яким чином «Prozorro.Продажі» готується до відкриття ринку землі?
ДП "Прозорро.Продажі" підтримує прийняття проектів законів № 2194 та № 2195, із урахуванням багаторічного успішного досвіду та участі в пілоті з електронних земельних торгів, готове долучитися до розробки Порядку проведення аукціонів.

Також, ми активно працюємо над удосконаленням існуючих процедур проведення аукціонів і забезпечення їх надійності, та отримали сертифікат КСЗІ на ЕТС, що підтверджує найвищий рівень надійності системи.

Наші технічні напрацювання дозволяють проводити електронні земельні торги вже зараз, але дуже важливо дочекатися нормативного врегулювання щоб забезпечити відповідність процедур вимогам закону.

Приєднуйтеся до інтенсивного онлайн-курсу "Управління земельними ресурсами 2.0", що стартує 6 квітня, щоб дізнатися більше про земельні торги через "Prozorro.Продажі".