Перш за все, варто зазначити, що "Прозорро.Продажі" не є електронним майданчиком. Prozorro.Продажі – це система, яка складається з двох рівнів: адміністратор системи (в особі державного підприємства) та оператори майданчиків, яких на сьогодні 40. У кожного свої ролі в цій системі, щоб забезпечити чесний та доступний процес проведення аукціонів. Зазвичай, нормативно-правовими актами, які регулюють проведення електронних аукціонів із продажу окремих активів, встановлюється пряма заборона поєднання ролі адміністратора та оператора електронного майданчика в одній особі.
Що означає, що ЕТС "Prozorro.Продажі" є дворівневою і чому ці ролі? Вона складається з державної Центральної Бази Даних (ЦБД), яка власне забезпечує проведення електронних аукціонів та збереження інформації про них (перший рівень); а також підключених до такої ЦБД приватних електронних майданчиків – веб-ресурсів, що забезпечують взаємодію користувачів ЕТС із ЦБД через прикладний програмний інтерфейс (другий рівень). Оператори електронних майданчиків також залучають нових користувачів до ЕТС, надають їм всебічну консультаційну підтримку, розвивають сервіси для ефективної роботи ЕТС.
По суті запитання:
Проектом ЗУ № 2195 від 01.10.2019 року, який перебуває на розгляді ВРУ, передбачено внесення ряду змін до Земельного кодексу України, які стосуються порядку проведення земельних торгів. Зокрема, що такі торги мають проводитися в формі електронних аукціонів, а також дається визначення "адміністратора електронної торгової системи", "електронного майданчика", "електронної торгової системи", "оператора електронного майданчика", "центральної бази даних" (з відсилкою на ЗУ "Про приватизацію державного і комунального майна").
ДП "Прозорро.Продажі", ЕТС "Prozorro.Продажі" та підключені до неї електронні майданчики відповідають визначенням, наведеним у проекті закону та в разі його прийняття зможуть проводити земельні торги в формі електронних аукціонів.
У 2018-2019 роках ДП "Прозорро.Продажі" брало участь у пілотному проекті з проведення окремих земельних торгів у формі електронних аукціонів. Проект показав позитивні результати та високу ефективність використання саме електронних аукціонів. Досвід, зібраний в ході названого проекту ліг в основу проекту ЗУ № 2195.
Крім того, ЕТС сьогодні також визначена для приватизації та оренди об'єктів державною та комунальної власності, продажу ліцензій на корисні копалини, продажу активів в процесі банкрутств і банків-банкрутів та багато іншого.
На сьогодні в системі проведено понад 43 тисячі успішних аукціонів, які принесли 37 млрд грн доходу за 4,5 роки існування. Навряд чи на сьогодні в Україні є більш перевірені системи.