Багато часу було приділено поняттю «сівозміна». Лектор надав декілька визначень цього терміну, роблячи акценти на різних його складових. Так, пан Косолап наголосив, що сівозміна доволі часто сприймається навіть професійними аграріями як зміна культур на полі. Що не є вірним, адже мова йде про зміну груп культур. Іншим визначенням поняття стала решітка, в яку вкладаються складові вирощування культур.
Протягом лекції мова також йшла про перелік умов, які «висуваються» до попередників кукурудзи у сівозміні, серед яких:
- низький рівень забур'яненості,
- відсутність накопичення хворіб та шкідників,
- покращення фізичного стану ґрунту,
- відсутність негативного алеопатичного впливу та інші.
Отже, серед основних вимог до груп культур-попередників – своєчасний збір урожаю та рівень вологи. Цей останній фактор, рівень вологи, набуває додаткового значення у контексті глобальних змін кліматичних умов (та, навіть, поясів). Спікер проілюстрував такі зміни на прикладі середньорічної температури за десятиліття: у 1901-1910 рр. вона складала 7,6 градусів, а з 2011 по 2019 рр. – вже 9,6.
З глобального потепління можна зробити наступні висновки, які впливатимуть на агробізнес:
- зволоження погіршується;
- теплозабезпечення збільшується;
- перезимівля покращується;
- континентальність клімату зменшується.
Для кукурудзи це означає, що у найближчі роки максимально ризикованим для бізнесу стане висів культури в областях південного степу, Харківській, Луганській, Донецькій та Дніпропетровській областях. У цих регіонах рівень втрат (недоотримання) врожаю може складати 20-30%.
Не менш впливовими та важливими, на думку пана Косолапа, стали і зміни в економічному укладі аграрного господарювання: перехід від планової економіки до ринкової сформував оновлений перелік вимог до аграріїв та їхньої діяльності. Зокрема, мова йде про вміння оцінювати ризики. Кожне господарство, в залежності від стану справ, має їх враховувати під час розробки схему змін культур на полях.