Сівба кукурудзи – тема третьої лекції курсу «PRO.Кукурудза»
Третю лекцію онлайн-інтенсиву «PRO. Кукурудза» було присвячено темі сівби. Для слухачів курсу, який є частиною проекту «Агрокебети Online», цю тему розкривав Юрій Лисак – головний агроном групи компаній «Agro Region». Досвід та професійність лектора у вирощуванні кукурудзи поза сумнівом, адже у земельному банку компанії (38 000 га) на цю культуру приходиться близько 40-45% землі.
Лекція охоплювала весь спектр знань, якими треба володіти для розведення кукурудзи, і носила назву: «Сівба: підбір гібридів, температурний режим та строки посіву, формування густоти, вибір глибини висіву насіння».

Під час лекції пан Юрій зупинявся на наступних питаннях: підготовка сівалки до посіву, вибір гібриду, якість насіння, строки посіву, глибина посіву, режим налаштування сівалки та норма висіву.

На почату лекції спікер відмітив важливість сівби – всі помилки, які будуть допущені у цей період, в майбутньому відгукнуться та вимагатимуть величезної кількості ресурсів для виправлення. Важливо також розуміти, що, на жаль, не існує «чарівної пігулки», яка б дозволила уникнути помилок.
Підготовка сівалки
За словами Юрія Лисака, при виборі та підготовці сівалки варто не лише – традиційно – знати все про ґрунти, на яких планується висів, але й відстежувати технологічний прогрес. Наприклад, сучасні електричні приводи для сівби набагато ефективніші за звичайні комплекти, що вони і демонструють у роботі. Також вони набагато зручніші в експлуатації.

Ще один важливий фактор – зберігання сівалки, адже вона працює в середньому один місяць на рік, інші 11 – лише зберігається, і умови цього зберігання дуже важливі. Тож, обов'язково зберігати під накриттям, розвантажувати їх та проводити профілактику наприкінці періоду сівби, звертаючи особливу увагу на стан робочих елементів. Крім цього, є ще декілька «ритуалів» підготовки:

  • Початок підготовки сівалки – кінець попередньої посівної кампанії;
  • Зимовий період – час навчання агрономів, інженерів і механізаторів щодо особливостей роботи та налаштування сівалки;
  • Кожний висівний апарат сівалки треба відкалібрувати на норму висіву із кожним гібридом;
  • За 5-7 днів до початку посівної кампанії треба провести польові випробування усіх систем трактора та сівалки.

Крім того, при підготовці треба враховувати людський фактор, адже сівба – це місце, де зустрічаються агроном, інженер та механізатор. І кожен з них, без винятків, має власну зону відповідальності.
Вибір гібрида
При виборі гібриду важливо мати або гроші, або досвід. Гроші – на дослідження, досвід – для власного розуміння. Кращий варіант, на думку Юрія Лисака, щорічно створювати демо-поля, куди висівати різні гібриди та порівнювати реальні результати у реальних умовах. Зокрема, в «Agro Region» такі поля є у кожному підрозділі.

Взагалі дати точну рекомендацію неможливо, оскільки в кожного своя ситуація – із сівалками та сушилками, сівозмінами та вологістю, зони вирощування та багато чого іншого.

Важливим фактором відбору «правильного» гібриду має бути не лише висока врожайність, але і її стабільність з року в рік, а також група стиглості. Однорічних даних недостатньо – релевантними є дворічні та трирічні порівняльні результати. Ще фактори – стійкість до посухи та гарна вологовіддача. Наступний – стійкість до хвороб та придатність до того, щоб бути монокультурою. Окремо, стійкість для вилягання – тобто придатність до пізнього збирання. Адже бувають непоодинокі випадки, коли зима застає збір урожаю на полі. Останні фактори, але не за значенням – вартість насіння, його здатність до раннього висіву та добрий стартовий розвиток.

Розповідаючи про важливість якості зерна, спікер зосередився на тому, що робота з виробниками не передбачає компромісів та «руху назустріч»: дуже часто до лабораторії «Agro Region» приходить погане зерно, з грибком, пошкодженнями та тріснуте. Все це має повертатись і безумовно замінюватись.

При цьому, господарство, з досвіду Юрія Лисака, може завчасно підстрахуватись від дій постачальників:

  • відкалібрувати сівалки і підібрати партії насіння, придатні до висіву цим типом висівного апарату;
  • намагатись отримати насіння завчасно і завжди мати напоготові мінімальну кількість партій одного гібриду;
  • мати оптимальну кількість гібридів.
Строки посіву
Кукурудза – вимоглива до температурного режиму та взагалі не росте за температури +8 градусів та нижче. Режим у +13 градусів не є оптимальним – сходів доведеться чекати довго, але вже 15-16 градусів тепла можуть змінити ситуацію: дружні сходи з'являться через 7-10 днів. Якщо є температура складатиме 20-24 градуси, сходами до появи вистачить 4-5 днів.

Однією з важливих складових цього процесу є температура ґрунту. Спікер дав декілька порад стосовно часу та способу її вимірювання:

  • з 8 до 9 години ранку;
  • на глибині близько 5 см – глибина загортання насіння;
  • на полях, де посів почнеться першим;
  • проводити всі заміри в динаміці.

Юрій Лисак поділився власним ставленням до посіву, адже він – прихильник раннього строку через те, що:

  • ефективніше використовуються весняні запаси вологи;
  • рослини кукурудзи мають максимальний потенціал урожайності;
  • раніше відбувається викидання волоті;
  • це дозволяє посіяти кукурудзу в оптимальні строки, якщо під неї відведена велика площа.

І ще близько години корисного, цікавого та розумного контенту від Юрія Лисака, головного агронома групи компаній «Agro Region».
Такою була третя лекція з дев'яти, які заплановані в рамках онлайн-інтенсиву «PRO. Кукурудза». Наступна, четверта – від професора Григорія Господаренко, доктора сільськогосподарських наук. Він розповів про особливості мінерального живлення та удобрення кукурудзи