Практичні поради у боротьби з бур'янами – сьома лекція курсу
Сьома зустріч слухачів онлайн-інтенсиву «PRO. Кукурудза», яка мала місце 23 лютого, пройшла у новому форматі – практичний кейс. Юрій Лисак, головний агроном групи компаній «Агро-Регіон», вже знайомий слухачам по лекції «Сівба: підбір гібридів, температурний режим та строки посіву, формування густоти, вибір глибини висіву насіння», цього разу розповів про «Стратегію боротьби із бур'янами» на прикладі власної компанії.
Головне питання, на яке шукали відповідь під час лекції: «Бур'яни в посадках кукурудзи та що в «Агро-Регіоні» з ними роблять? Адже шкодочинність бур'янів може призвести до втрати аж до 100% урожаю, оскільки конкурують за світло та вологу із культурами. Як сказав Юрій Лисак, «не варто забувати, що ми прийшли на їхню територію, і для того, щоб наша кукурудза виросла, ми маємо бути розумнішими, сильнішими та більш підготовленими за бур'яни».

Тож почали з класифікації шкідливих рослин. Серед усіх існуючих, на думку спікера, важливими є дві: за способом/строками внесення (досходові, післясходові та універсальні) та за спектром ефективності (протидводольні, протизлакові та комбіновані). У цих класифікаціях є один нюанс: найефективніші добрива – універсальні гербіциди із комбінованою дією – є найдорожчими у закупівлі і впливають на кінцевий прибуток господарства.

Стратегії використання таких добрив група компаній «Агро-Регіон» притримувалась до 2017 року. Однак потім вирішили використовувати ґрунтові гербіциди на усіх полях, крім тих, де попередником був соняшник. На таких землях використовується виключно страхові гербіциди.

«Бувають роки, – розповів спікер, – коли після внесення ґрунтового гербіциду на 60-70% полів більше нічого не вноситься. В такі роки захист нам коштує близько $10-12 за гектар. Бувають і такі роки та поля, коли ґрунтовий гербіцид не спрацював – додаємо протидводольний. В такому випадку ціна зростає на $5 на гектарі, але не перевищує $17/га».

У будь-якому випадку, незалежно від типу ґрунтів та обраної стратегії, найкращим рішенням стане постійний особистий наочний контроль за всім, що відбувається на полях. Головна причина – відсутність єдиного рішення для всіх бур'янів. Зокрема, Юрій навів декілька прикладів з власної практики, в який довелось боротись із ваточником сирійським, польовим хвощем та падалицею соняшника.

Окремо торкнулись теми післядії гербіцидів: треба дуже уважно знайомитись із регламентами застосування добрив, оскільки неуважність може впливати на сівозміну, а недбалість – коштувати урожаю. Не варто, поділився досвідом Юрій, використовувати нові засоби, оскільки частою є ситуація, при якій у перших інструкціях вказується відсутність післядії, але через рік-два перебування на ринку такі дописи з'являються.

Гарним рішенням для агрономів буде не намагатись розібратись із торговими марками на ринку, а приділити час вивченню діючих речовин, яких насправді є зо два десятки, і вони є фундаментом для усіх «новинок» від виробників.

Ще варто бути уважними до фаз застосування гербіцидів, адже існує велика кількість класифікацій та методологій визначення фаз – і можна заплутатись у розбіжностях між європейською та американською системами визначення. Практичним рішенням у цьому випадку буде порівняльна таблиця, якою поділився спікер (мал.1), а також розуміння, як саме рахувати листки на кукурудзі.
Мал. 1
І вже 25 лютого тему супроводу розвитку урожаю кукурудзи продовжила наступний лектор онлайн-інтенсиву «PRO. Кукурудза»Людмила Кава, кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри ентомології ім. проф. М.П.Дядечка НУБіП України. Тема її лекцій – «Догляд за посівами та система інсектицидного захисту кукурудзи